KROK 1
Pečlivý výběr masa
Selský rozum velí, že čím tenčí kousek masa, tím rychleji bude hotový. Nejlepší jsou kousky masa o tloušťce alespoň 2,5 cm. Věnujte pozornost tomu, jak je prorostlé – ke grilování se nejvíc hodí tzv. mramorované maso, které je díky tuku šťavnatější a má výraznější chuť. Vlákna tohoto druhu masa jsou protkané žilkami tuku. Ale pozor, neznamená to totéž jako maso „tlusté“ nebo prorostlé!
KROK 2
Je libo marinádu?
Co vlastně dělá marinádu marinádou? Obsahuje kyselou chuť, která zjemní strukturu masa a umožní koření proniknout dovnitř. Můžete použít vinný ocet, olej a koření jako je paprika a chilli. Jestli máte rádi sladké, sáhněte po cukru či medu – sladké ingredience vylepší chuť a zajistí, aby marináda lépe absorbovala do masa. Zároveň na povrchu vytvoří křupavou kůrčičku. Pokud chcete steak marinovat, doporučujeme naložit ho alespoň na hodinu, ale ideální je nechat ho uležet alespoň přes noc.
KROK 3
Temperujte
Vyndejte maso z ledničky alespoň hodinu před tím, než začnete s grilováním. Steak se přizpůsobí pokojové teplotě a až ho hodíte na rozpálený rošt, neprojde teplotním šokem, který by se nelibě odrazil na chuti a struktuře masa.
KROK 4
Vyčistěte gril
Čistota půl zdraví, ale celá chuť! Tento tip bychom mohli dát ke každému receptu, ale při grilování perfektního steaku platí dvojnásob. Čisté rošty brání masu v přichycení ke grilu při otáčení. Až gril vyčistíte, potřete ho rostlinným olejem.
KROK 5
Někdo to rád horké, zejména steak!
Rozpalte gril alespoň na 200 stupňů Celsia, což je teplota, které dosáhnete zhruba po dvacet až třiceti minutách po zážehu. Jestli je dostatečně rozpálený zjistíte, když opatrně natáhnete ruku nad gril. Pokud ji tam udržíte jednu sekundu, gril je připraven.
KROK 6
Sůl a pepř
Sůl a pepř bývají často součástí marinády. Jestli ji ale vynecháte, před grilováním potřete steaky z obou stran olivovým olejem a posypte solí a pepřem.
Náš tip – vždy používejte hrubozrnnou mořskou sůl místo kuchyňské nebo jemnozrnné.
KROK 7
„Well done“ – dobrá práce!
Přesná doba grilování závisí na vašich osobních preferencích a na tloušťce masa. Pokud chcete ugrilovat perfektní steak, dobrou investicí je teploměr na maso. Pokud máte více hostů, je jednodušší grilovat jeden velký steak místo několika menších steaků. Když máte dobrý teploměr, nebude hlídání jednoho velkého steaku žádný problém. Jakmile je steak hotový, stačí ho jen nakrájet na plátky a každý si vezme, co hrdlo ráčí!
Rozdíly v teplotách masa:
Krvavý steak (Rare): 50–52 °C
Středně propečený do krvava (Medium rare): 55–58 °C
Středně propečený (Medium): 60–63 °C
Středně až více propečený (Medium Well): 65–67 °C
Dokonale propečený (Well done): 70 °C a vyšší
KROK 8
Otočte se pouze jednou
Steak o správné tloušťce je hotov docela rychle, takže ho stačí otočit jen jedou. Trpělivost růže (a steaky) přináší! Umístěte maso přímo na gril při správné teplotě a zprudka nechte zatáhnout. Steak je připraven k otočení ve chvíli, kdy jej lze snadno uvolnit z roštu, aniž by byl přichycený. K tomu dojde zhruba po jedné či dvou minutách. Pak maso přesuňte trochu stranou, mimo největší žár. Používejte kleště, ne vidličku! Maso byste propíchli a vytekla by většina lahodné šťávy.
KROK 9
Poslední odpočinek
Ještě jednou potrénujte svou trpělivost a než steak nakrájíte, nechte ho chvíli odpočinout. Díky této krátké pauze se šťáva dokonale spojí s masem. Doba odpočinku by měla být polovinou toho, co steak strávil na grilu. A pak už nic nebrání tomu napíchnout ho na vidličku!